Prototyp implantu to rozwiązanie odpowiadające na potrzeby pacjentów i klinicystów, w szczególności znajdujący zastosowanie w spersonalizowanej medycynie regeneracyjnej. Biokompozyty są przeznaczone dla pacjentów z ubytkami kości płaskich czaszki związanymi z nowotworami kości czaszki, pacjentów po kraniotomii, pacjentów planowanych do zabiegów kranioplastyki oraz pacjentów z ubytkami pourazowymi.
Opracowany biomateriał to wysiłek czterech zespołów badawczych tworzących interdyscyplinarne konsorcjum OsteoRegNET w ramach projektu TEAM-NET Fundacji na rzecz Nauki Polskiej realizowanego pod kierunkiem Politechniki Wrocławskiej z udziałem zespołów z Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Zalety tego rozwiązania dla pacjentów:
- elastyczność, która zapewnia dostosowanie materiału do kształtu ubytku w kości,
- brak naprężeń w miejscu implantacji,
- bezpieczeństwo i funkcjonalność poparte wynikami badań in vitro i in vivo,
- udowodnione właściwości wspierające procesy kostnienia i regenerację,
- biokompozyty mogą być stosowane jako bioresorbowalne materiały implantacyjne,
- szerokie zastosowanie w uzupełnianiu ubytków różnych typów kości, także płaskich,
- materiały są formowane w postaci materiałów porowatych i litych.
Gratulujemy całemu konsorcjum, a w szczególności Zespołowi OsteoRegNET z Katedry Immunologii i Biologii Infekcyjnej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.
Więcej informacji na temat tego rozwiązania.
Materiał: dr Karolina Rudnicka, dr Aleksandra Szwed-Georgiou, Katedra Immunologii i Biologii Infekcyjnej, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwerstytet Łódzki, dr inż. Małgorzata Gazińska, Katedra Inżynierii i Technologii Polimerów, Politechnika Wrocławska
Redakcja: Kamila Knol-Michałowska, Centrum Promocji, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwerstytet Łódzki
Zdjecia: Bartosz Kałużny, Centrum Współpracy z Otoczeniem i Społecznej Odpowiedzialności Uczelni