Z okazji urodzin Łodzi Uniwersytet Łódzki zaprasza do stylowego zespołu pałacowo-parkowego łódzkiego przemysłowca Alfreda Biedermanna (ul. Franciszkańska 1/5). Tego dnia goście będą mogli pospacerować po parku oraz zwiedzić wnętrza pałacu, w tym m.in. zgromadzone zbiory obrazujące historię Uniwersytetu Łódzkiego, losy jego wykładowców i studentów oraz salę poświęconą pierwszemu rektorowi UŁ – prof. Tadeuszowi Kotarbińskiemu.
WYCIECZKI Z PRZEWODNIKIEM
Dla zainteresowanych historią rodziny Biedermannów oraz pałacu przygotowaliśmy wycieczki z przewodnikiem. Tego dnia będziecie mogli obejrzeć zabytkowe pomieszczenia m.in. gabinet Alfreda Biedermanna, salę balową, jadalnię oraz przestrenie poświęcone historii zespołu pałacowo-parkowego i rodziny Biedermannów.
UWAGA!
Oprowadzanie będzie odbywać się o wybranych godzinach: 12.00, 13.30, 15.00, 16.30 oraz 18:00.
Na każdą z godzin obowiązują zapisy w formularzu, który będzie dostępny w dniach 21-25 lipca.
Zbiórka na wybrane godziny oprowadzania przy wejściu do pałacu. Prosimy przybywać na miejsce oprowadzania odpowiednio wcześniej, aby uniknąć czekania w kolejce przy wejściu. Jeśli mają Państwo inne szczególne potrzeby bardzo prosimy o zaznaczenie tego w formularzu zgłoszeniowym.
Ze względu na zabytkowe podłogi w pałacu nie ma możliwości zwiedzania z wózkami dziecięcymi. W czasie zwiedzania można bezpłatnie wykonać zdjęcia wnętrz, wyłącznie dla celów prywatnych. Publikowanie zdjęć i nagrań prezentujących wnętrza pałacu wymaga zgody Uniwersytetu Łódzkiego.
ZWIEDZANIE PAŁACU Z HISTORIĄ ROWERU W TLE
Specjalnie na tę okazję została przygotowana wystawa „Od elitarności do powszechności. Rowery w historii Łodzi”, na której zaprezentowana zostanie krótka historia rowerów w XIX i XX w., uwzględniająca rolę łódzkich przemysłowców, w tym Biedermannów, w powstaniu i upowszechnieniu kolarstwa od elitarnego sportu do powszechnego użytkowania rowerów. Prezentowane na wystawie rowery pochodzą ze zbiorów Michała Fijarczyka, absolwenta Politechniki Łódzkiej, byłego pracownika dawnych Zakładów A. Biedermanna, a później Uniwersytetu Łódzkiego, członka sekcji rowerowej na Uniwersytecie Łódzkim.
W godz. 14.00-19.00 wystawie towarzyszyć będzie widowisko edukacyjne, pokazy jazdy na bicyklach oraz Five o’clock (parzenie angielskiej herbaty na bicyklu), przejażdżki trycyklem i praktyczne wprowadzenie do jazdy na bicyklach.
FOTOFESTIWALOWE WYSTAWY W PAŁACU
Podczas zwiedzania pałacowych wnętrz będziecie mogli zajrzeć na dwie wystawy czasowe:
Historie wspólnoty (1945-2025) – wystawa z okazji 80-lecia UŁ podczas tegorocznej 24. edycji Fotofestiwalu. „Historie wspólnoty” to wystawa opisująca instytucję widzianą przez pryzmat jednostek. Pięcioro osób artystycznych zaproszonych do projektu, reprezentujących różne pokolenia wzięło na warsztat temat historii uczelni poprzez pracę z bogatym archiwum wizualnym zgromadzonym przez lata. Odpowiedzi artystyczne są tak różne jak różne są postawy artystyczne prezentowane przez zaproszone do współpracy grono. Basia Budniak, Jerzy Grzegorski, Anka Leśniak, Filip Appel oraz Karolina Wojtas w oryginalny sposób zinterpretowali historię Uniwersytetu Łódzkiego.
Wystawa Działania fotozoficzne: Próbnik to archiwalna materia jednego z najbardziej cenionych łódzkich fotografów Andrzeja Różyckiego ożywiona przez osoby studenckie ze Szkoły Filmowej w Łodzi. Zaproszeni_one działali według sposobu pracy samego artysty, który w swojej serii „FotoAndrzejoZofia” wszedł w osobisty i artystyczny dialog z fotografką i przyjaciółką Zofią Rydet, tworząc kolaże ze swoich i jej fotografii. Ten gest – ożywiania pamięci o zmarłej, drogiej sercu, osobie – został powtórzony przez współczesnych twórców_czynie.
O godzinie 18.00 rozpocznie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie.
Na wszystkie organizowane wydarzenia wstęp bezpłatny.
Wspólnie celebrujmy urodziny Łodzi!
Pałac Alfreda Biedermanna należący do Uniwersytetu Łódzkiego jest miejscem, gdzie mieszczą się Centrum Organizacji Wydarzeń Kulturalnych i Konferencji UŁ, Archiwum Fotozoficzne im. Andrzeja Różyckiego oraz różne centra naukowe. Pałac został wybudowany na początku XX wieku przez rodzinę Biedermannów łódzkich fabrykantów! Dzisiaj jest to miejsce gdzie organizowane są wydarzenia z obszaru kultury, sztuki i nauki: konferencje naukowe, pikniki naukowe, wystawy czy koncerty. Pałac jest znany ze swojej bogatej architektury oraz tragicznej historii rodziny Biedermannów.
Więcej informacji o historii i działalności obiektu na stronie pałacu