Unikatowe zdjęcia Łodzi sprzed 80 lat na wystawie na WSMiP UŁ

Ponad setka zdjęć autorstwa Waldemara Rode składa się na niezwykłą wystawę, którą można oglądać w holu Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Lindleya 5.

Ponad 100 zdjęć dawnej Łodzi na wystawie w holu Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ.

Fotografie zostały wykonane w latach 1936-1940 i prezentują obrazy z życia miasta i jego mieszkańców. Ich autor Waldemar Rode to Niemiec mieszkający w Łodzi do 1945 roku. Był członkiem Łódzkiego Klubu Miłośników Fotografii. Jego zdjęcia eksponowano na wystawach i publikowano w polskiej prasie. W 1939 wraz z fotografem Alfredem Kissem utworzył archiwum fotograficzne, które miało na celu rejestrować obecność Niemców w Polsce. Zmarł w Niemczech w 1983 roku.

Fotografie Waldemara Rode znajdują się w zasobach Martin-Opitz-Bibliothek w Herne, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi, natomiast materiały z Archiv Ostlandbild, które tworzył wraz z Kissem, znajdują się w Bibliotece Cyfrowej przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Łodzi.

Wystawę zorganizował think tank miejski ThinkLodz

Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ