Dotychczas tereny, na których stoją akademiki Uniwersytetu Łódzkiego należały do Skarbu Państwa. Oznaczało to, że w każdym przypadku uczelnia musiała występować o zgodę na ich wykorzystanie (np. ustawienie ogłoszeń).
Transakcja pozwoli na sprawniejsze zarządzenie Osiedlem Akademickim oraz da nowe możliwości uzyskania dochodu. Dodatkowo przejęcie tych terenów na własność pozwoli na większe możliwości występowania o środki zewnętrzne oraz podpisywanie umów z podmiotami prywatnymi na akcje promocyjne.
Sprawa nabycia w drodze darowizny działek na osiedlu akademickim została zainicjowana w sierpniu 2023 roku. Od tego czasu konieczne było poczynienie wielu uzgodnień, uzyskanie szeregu opinii merytorycznych i zgód. Nad sprawą z wielkim zaangażowaniem pracowały zespoły UŁ i UMŁ. Sposób i sprawność jej procedowania stanowią przykład modelowej współpracy między uczelnią a miastem
– podkreśla Lidia Kolbus, zastępczyni dyrektora Centrum Utrzymania i Rozwoju Infrastruktury UŁ.
Uregulowanie w ten sposób statusu własności gruntów przy ulicy Lumumby to jeden z elementów tworzenia lepszych przestrzeni w tym rejonie kampusu. Domy Studenckie i przestrzenie między nimi mają docelowo tworzyć przyjazny, użytkowy obszar dla wszystkich, którzy tam przebywają, szczególnie dla osób, które są tam na co dzień.
Po podpisaniu aktu notarialnego w sprawie przekazania gruntów Uniwersytetowi Łódzkiemu przez Urząd Miasta Łodzi.
Materiał: Biuro Rektora UŁ
Redakcja: Biuro Prasowe UŁ