Rozmnażanie płciowe okrzemek odkryto w 1847 r., a podstawowe cechy cyklu życiowego (zmniejszenie rozmiaru odwrócone przez ekspansję specjalnej komórki, auxospory) zostały ustalone około 20 lat później. Jednak niewiele osób kiedykolwiek widziało auksosporię, a cały cykl życiowy jest znany dla bardzo niewielu gatunków.
Prof. David G. Mann jest autorem i współautorem ponad 180 publikacji, w tym znanej na całym świecie monografii „The Diatoms”. Ponad 50 lat temu rozpoczął doktorat z taksonomii okrzemek (Bacillariaceae) w Bristolu w Wielkiej Brytanii, z nieżyjącym już profesorem Frankiem Roundem, wykorzystując „nową” technologię (SEM). Przeniósł się na Uniwersytet Edynburski w 1978 r., a następnie do Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Edynburgu w 1990 r., gdzie spędził sześć lat jako zastępca dyrektora. Jego zainteresowanie seksualnymi wyczynami okrzemek zostało wywołane przez przypadkowe odkrycie auxospor Rhoicosphenia w naturalnych próbkach, a następnie przez indukowanie rozmnażania płciowego w półnaturalnych populacjach i hodowlach monoklonalnych (z Victorem Chepurnovem).
Wykład odbywa się w języku angielskim poprzez aplikację MS Teams.
Każdy może wziąć w nim udział, przy czym obowiązuje rejestracja.
Wykład jest organizowany przez Algologiczno-Botaniczne Koło Naukowe Chloris (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Katedra Algologii i Mykologii) i Young International Society for Diatom Research
Materiał: dr Rafał Olszyński, Katedra Algologii i Mykologii, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ
Redakcja: Kamila Knol-Michałowska, Centrum Promocji, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ