Powieść kryminalna naukowca UŁ na kanwie doświadczeń badawczych

Naukowcy i naukowczynie Uniwersytetu Łódzkiego dzielą się swą wiedzą ze społeczeństwem w nieoczywisty, atrakcyjny i popularny sposób. Tak jak dr hab. Piotr Chomczyński, prof. UŁ, z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, który potrafi napisać wysoko punktowany artykuł naukowy, ale także... powieść kryminalną, wykorzystując w niej swe badawcze doświadczenia i zupełnie inne niż w publikacjach specjalistycznych kompetencje językowe.

Właśnie ukazała się jego powieść „Kucharz” o zalewających polskie ulice narkotykach syntetycznych, w której prof. Chomczyński, znany socjolog i kryminolog UŁ, przemyca wątki ze swojej pracy i naukowych doświadczeń. Zdobywał je m.in. w Ameryce Łacińskiej, śledząc działalność karteli narkotykowych. 

Nowa trucizna na rynku, stare demony w cieniu. Kto pociąga za sznurki w grze, w której stawką jest życie? W Poznaniu pojawił się nowy „kucharz” narkotyków, który zalał miasto nieznanym syntetykiem. Nowa substancja zbiera śmiertelne żniwo, pozostawiając za sobą pytania, na które nikt nie chce odpowiadać. W żyłach ofiar płynie trucizna. Jej skład przypomina laboratorium szaleńca. Marcin Koch – młody kryminolog, który dotąd jedynie konsultował sprawy dla policji – tym razem wchodzi w śledztwo głębiej, niż powinien 

–  czytamy w nocie wydawcy powieści „Kucharz”. 

W Łodzi spotkanie z autorem powieści dr. hab. Piotrem Chomczyńskim, prof. UŁ, odbędzie się 10 lipca o godz. 17:30 w Bibliotece „Wolność” (Plac Wolności 4). 

__________________________________________________ 

Dr hab. Piotr Chomczyński, prof. UŁ, specjalizuje się w metodach jakościowych w zakresie badań socjologicznych z obszaru dewiacji, przestępczości dorosłych i nieletnich, przemocy domowej oraz narkotykowej przestępczości zorganizowanej.  

Llider zespołu badawczego w Centrum Analiz, Modelowania i Nauk Obliczeniowych (CAMiNO) – stypendysta europejskiego programu Eurica zrealizowanego w Instituto de Investigaciones Sociales na Universidad Nacional Autónoma de México, w ramach którego prowadził badania etnograficzne nad przestępczością zorganizowaną. Działając w organizacji Comisión de Derechos Humanosw Meksyku monitorował sytuację osób osadzonych w zakładach karnych i korekcyjnych w Meksyku.  

Był kierownikiem i członkiem zespołów licznych projektów badawczych krajowych oraz zagranicznych (Stany Zjednoczone, Ekwador, Niemcy, Ukraina, Norwegia, Szwecja, Portugalia, Hiszpania, Meksyk).  Prowadził zajęcia z zakresu socjologii dewiacji na Pennsylvania State University w Stanach Zjednoczonych oraz z metodologii badań jakościowych dla doktorantów na Universidad Nacional Autónoma de México. 

Obecnie zaangażowany jest w międzynarodowy projekt badawczy „Crime in Latin America (CRIMLA): The role of family, employment , culture and the state” finansowany w ramach grantu Norwegian Research Council. Projekt opiera się na badaniach terenowych w zakładach karnych w Hondurasie, Meksyku, Argentynie, Chile, Kolumbii i Brazylii. 

Najnowszy projekt to interdyscyplinarny podręcznik Kryminologii PWN, którego jest jednym z autorów. Piotr Chomczyński jest także pomysłodawcą nowej koncepcji kryminologicznej „kolektywnej trajektorii”. Artykuły na jej temat opublikował w czasopismach naukowych: „The British Journal of Criminology”, „Justice Quarterly”, „Journal of Contemporary Ethnography”, „Global Crime”, „Journal of Drug Issues” oraz w „Archiwum Kryminologii”. 

Materiał i redakcja: Biuro Prasowe UŁ