Nauka inspiruje – dr Marta Kucharska-Hauk

Dr Marta Kucharska-Hauk, psycholożka, autorka artykułów i monografii dotyczących więzi prenatalnej oraz znaczenia nowych technologii dla rozwoju. W badaniach koncentruje się na bliskich relacjach, funkcjonowaniu w różnych rolach i szukaniu balansu między nimi. Szczególne miejsce w jej pracy naukowej i praktycznej zajmuje tematyka różnorodności, równości i inkluzywności. Aktywnie zaangażowana w życie społecznie uczelni, wspiera inicjatywy i organizacje studenckie. Współtworzyła merytorycznie platformy e-learningowe i e-coachigowe. Projektuje i realizuje programy szkoleniowe, dydaktyczne oraz gry symulacyjne, które charakteryzuje interaktywna i angażująca forma.

Portret dr Marty Kucharskiej-Hauk

Dr Marta Kucharska-Hauk, psycholożka, adiunktka w Instytucie Psychologii UŁ i trenerka umiejętności interpersonalnych. W badaniach koncentruje się na więzi prenatalnej, bliskich relacjach, funkcjonowaniu w różnych rolach. Szczególne miejsce w jej pracy naukowej i praktycznej zajmuje tematyka różnorodności, równości i inkluzywności.

Co zainspirowało Panią do zostania naukowczynią?

Ciekawość, dociekliwość i potrzeba rozumienia. Problemy badawcze, którymi się zajmuję zazwyczaj kiełkują w sytuacjach, zjawiskach, które mnie zatrzymują i powodują takie charakterystyczne uczucie w ciele, które utwierdza mnie, że to dobra droga. Jak na pracę naukową, dużo jest w tym intuicji.

Jaki wpływ na otaczającą rzeczywistość wywiera Pani praca? 

Mam to szczęście, że moja praca badawcza łączy się z praktyczną pracą trenerki umiejętności interpersonalnych i pomaga w budowaniu satysfakcjonujących relacji, sprzyjających rozwojowi, radzeniu sobie z sytuacjami trudnymi, w poczuciu szacunku dla różnorodności i wzajemnej dbałości o potrzeby.

Jak Pani rozumie pojęcie: zawód naukowca?      

Naukowiec to osoba, która zadaje pytania, szuka odpowiedzi i gdy już je znajdzie, tłumaczy świat przez pryzmat swojego rozumienia. To wiąże się z dużą odpowiedzialnością, koniecznością ciągłego rozwoju, krytycznym myśleniem i gotowością zaczynania od nowa w obliczu niepowodzeń.

Więcej o pracy dr Marty Kucharskiej-Hauk

Dr Marta Kucharska-Hauk jest jedną z trenerenerek prowadzących szkolenia w ramach projektu GEP. Zajęcia są bezpłatne, przeznaczone dla pracowników Uniwersytetu Łódzkiego i będą trwać do końca 2024 r. Zapoznaj się ze szczegółowym harmonogramem i skorzystaj z możliwości ciekawych spotkań i poszerzenia wiedzy o tym jak lepiej, łatwiej i skuteczniej działać w środowisku pracy. 

LINKEDIN

Psycho 7 – przestrzeń do rozwoju

Czy jest nadzieja na seks przy nadziei? Seksualność a ciąża w opinii kobiet.

Więź matki z dzieckiem w okresie prenatalnym w ciąży wysokiego ryzyka

 

 

Dorobek naukowy

Materiał źródłowy: dr Marta Kucharska-Hauk (Zakład Psychologii Społecznej i Badań nad Rodziną, Wydział Nauk o Wychowaniu)
Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.