W Przeglądzie Geograficznym został opublikowany artykuł dotyczący ekoturystyki w Wietnamie, którego współautorem jest prof. Leszek Butowski z Instytutu Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji WNG UŁ.
Wyniki tych badań koncentrują się na znaczeniu ekoturystyki jako instrumentu zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego i ochrony środowiska w regionie Binh-Tri-Thien (BTT). Pierwszym autorem jest doktorant Le Anh Toai z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, którego promotorem jest prof. Butowski.
W analizach podkreślono, że potencjał ekoturystyczny tego obszaru jest wysoko ceniony przez społeczność lokalną, ze względu na bogate zasoby naturalne i kulturowe. Społeczność angażuje się w szeroki zakres działań, od świadczenia usług turystycznych po monitorowanie stanu środowiska, uczestnictwo w programach edukacyjnych oraz kreowanie pozytywnego wizerunku regionu.
Jednak rozwój ekoturystyki napotyka przeszkody, takie jak bariery językowe, tzw. erozję kulturową oraz brak jasnych zasad dotyczących zachowań turystycznych i ochrony środowiska. Badanie wskazuje na konieczność intensyfikacji działań władz lokalnych i interesariuszy w celu rozwoju infrastruktury, podnoszenia kompetencji społeczności oraz wdrażania efektywnych polityk zarządzania środowiskiem i turystyką.
Jednocześnie, ograniczenia badawcze wynikające z ograniczonego zasięgu geograficznego i zastosowania głównie metod jakościowych, sugerują potrzebę rozszerzenia przyszłych badań o dane ilościowe. Zapewni to pełniejsze zrozumienie relacji między człowiekiem a środowiskiem w kontekście ekoturystyki.
Źródło: Le Toai Anh, Butowski Leszek, Quirini-Popławski Łukasz, Nguyen Son Hoang: Local community participation in ecotourism development: a qualitative analysis in the Binh-Tri-Thien Region, Vietnam, Przegląd Geograficzny, 2025, vol. 97, nr 1, s.105-126. DOI:10.7163/przg.2025.1.6
https://rcin.org.pl/igipz/dlibra/publication/281529/edition/244834/content