Nowe kierunki UniLodz – nowe możliwości
Fundamentami naszych działań są szacunek i zrozumienie dla odmiennych opinii i postaw, a także otwartość kulturowa i światopoglądowa tolerancja – razem chcemy tworzyć #UniwersytetLudzki i z każdym rokiem powiększać naszą społeczność akademicką o młodych, otwartych i chętnych do realizacji wspólnych celów ludzi.
Społeczność akademicka Uniwersytetu Łódzkiego z każdym rokiem staje się coraz większa –jesteśmy stale poszerzającą się wspólnotą, dzielącą się swoimi doświadczeniami i wiedzą, czerpiącą siłę̨ ze swojej różnorodności. Rekrutacja na rok akademicki 2025/2026 na Uniwersytecie Łódzkim rozpocznie się 7 maja i potrwa do 10 lipca br. na studia stacjonarne I stopnia i stacjonarne studia jednolite magisterskie. W przypadku niewypełnienia limitów miejsc w terminie podstawowym zostanie przeprowadzona II tura rekrutacji, na która zapisy rozpoczną się w terminie 5 sierpnia – 15 września.
Rekrutacja na studia niestacjonarne rozpocznie się 6 sierpnia 2025 r. Wyjątek stanowi Wydział Prawa i Administracji – w tym przypadku zapisy rozpoczną się już 19 lipca 2025 r.
Na kandydatów na studia I stopnia i na jednolite studia magisterskie czeka 9213 miejsc, w tym: 7139 miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia i stacjonarnych jednolitych mgr i 2074 miejsc na studiach niestacjonarnych I stopnia i niestacjonarnych jednolitych magisterskich.
Opłata rekrutacyjna wynosi 85 złotych za jeden kierunek. Wysokość opłaty rekrutacyjnej wynika z rozporządzenia MNiSW w sprawie studiów.
Nasza oferta jest różnorodna i skierowana zarówno dla kandydatów, którzy dopiero co rozpoczynają studia, czyli dla chętnych, którzy chcieliby podjąć studia w ramach pierwszego stopnia studiów, ale także dla tych wszystkich, którzy w tej chwili są już absolwentami pierwszego stopnia i chcieliby podjąć studia w ramach drugiego stopnia
– powiedziała dr hab. Małgorzata Wrzesień, prof. UŁ, prorektorka UŁ ds. Kształcenia.
Na rok akademicki 2025/2026 UŁ przygotował aż 92 kierunki studiów stacjonarnych I stopnia i stacjonarnych jednolitych studiów magisterskich i 29 kierunków studiów niestacjonarnych I stopnia i niestacjonarnych jednolitych studiów magisterskich.
Studia II stopnia to 69 kierunków studiów stacjonarnych i 23 kierunków studiów niestacjonarnych. W najbliższej rekrutacji Uniwersytet Łódzki oferuje aż 15 kierunków w języku angielskim.
Jako uczelnia różnorodna, otwarta i tolerancyjna chcemy, aby każda osoba należąca do naszej społeczności akademickiej czuła się jej istotną częścią, dlatego wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom przyszłych osób studiujących oraz tych, którzy chcą kontynuować edukacyjną przygodę z UniLodz z szeroką ofertą nowych kierunków.
Global Law and Governance i EkoPrawo
Dla tych, którzy chcieliby od października rozpocząć studia na Wydziale Prawa i Administracji UŁ, który odpowiada na dynamicznie zmieniające się potrzeby rynku pracy przygotowaliśmy dwa kierunki, o których na kwietniowym śniadaniu prasowym UŁ opowiadała prorektorka ds. kształcenia UŁ, dr hab. Małgorzata Wrzesień, prof. UŁ:
Kierunek Global Law and Governance jest dla wszystkich tych, którzy chcieliby i myślą w przyszłości o związaniu swojej kariery z prawem międzynarodowym, z globalizacją procesów zarządzania, a także z funkcjonowaniem instytucji międzynarodowych. Jeżeli z kolei mowa o drugim kierunku, będącym w ofercie Wydziału Prawa i Administracji UŁ to mowa tutaj o kierunku bardzo interdyscyplinarnym – o EkoPrawie, które z kolei skierowane jest dla wszystkich tych, którzy chcieliby rozwijać swoją wiedzę i umiejętności, chociażby w zakresie prawa, ale również w zakresie wszystkich treści związanych z ochroną środowiska i klimatu.
Bezpieczeństwo narodowe i studia azjatyckie
Skupienie na człowieku, odpowiedź na lokalne wyzwania, przekładające się na globalne problemy to nasze priorytety badawcze, dlatego w ofercie studiów II stopnia na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ nie mogło zabraknąć kierunku takiego jak bezpieczeństwo narodowe. Z kolei na zdobycie specjalistycznej i pogłębionej wiedzy niezbędnej do zrozumienia procesów zachodzących w państwach azjatyckich pozwoli kierunek studia azjatyckie. Nabyte kompetencje międzykulturowe i zdolność krytycznego myślenia pomogą osobom studiującym uchwycić charakter przemian dokonujących się w Azji oraz wyjaśnić ich unikalną dynamikę.
Oferta Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ w całości dedykowana jest dla absolwentów pierwszego stopnia studiów. Mowa tutaj między innymi o studiach azjatyckich i o bezpieczeństwie narodowym. Bezpieczeństwo narodowe kierujemy do wszystkich tych kandydatów, którzy chcieliby rozwijać swoją wiedzę i umiejętności w zakresie wiedzy dotyczącej funkcjonowania instytucji państwowych, a także tych wszystkich struktur, które nastawione są na utrzymanie bezpieczeństwa. Studia azjatyckie z kolei są dla tych wszystkich, którzy chcieliby budować i rozwijać swoje kompetencje językowe, szczególnie w zakresie jednego z języków azjatyckich. Tutaj do wyboru mamy język arabski, język chiński i język japoński
– mówiła prorektorka ds. kształcenia UŁ.
Chemia sądowa i toksykologia
W ofercie wydziału chemii znajduje się kierunek o nazwie chemia sądowa i toksykologia. Jest on dla wszystkich tych chętnych, którzy myślą w przyszłości o pracy, między innymi w laboratoriach kryminalistycznych policji czy też w laboratoriach naukowych, analitycznych. Kierunek ten to połączenie wiedzy chemicznej i toksykologii m.in z elementami kryminalistyki
– opowiadała o tym kierunku na śniadaniu prasowym UŁ prorektorka ds. kształcenia UŁ.
Program obejmuje zarówno solidne podstawy teoretyczne, jak i liczne zajęcia praktyczne, m. in. z analizy chemicznej, identyfikacji substancji toksycznych oraz badania dowodów rzeczowych.
Biologia i biomedycyna cyfrowa
Kierunek biologia i biomedycyna cyfrowa stanowi odpowiedź na dynamiczną cyfryzację sektora zdrowia. Jego celem jest wyposażenie studentów w umiejętności cyfrowe, umożliwiające skuteczne poruszanie się w dynamicznie rozwijającym się obszarze ochrony zdrowia. Istotnym elementem nowego kierunku studiów jest ścisła współpraca z kluczowymi podmiotami w ekosystemie ochrony zdrowia, w tym szpitalami, instytutami badawczymi oraz twórcami i dostawcami technologii. Dzięki temu studenci uzyskają dostęp do praktycznych doświadczeń i realnych wyzwań branżowych, co pozwoli im lepiej łączyć wiedzę akademicką z wymaganiami sektora medycznego.
Biologia i biomedycyna cyfrowa to kierunek, który powstał w ramach realizacji projektu o nazwie SUSA, czyli paneuropejskiej inicjatywy, która nacelowana jest na rozbudowanie kompetencji cyfrowych, ale tych w obszarze ochrony zdrowia i w tym zakresie chcielibyśmy budować kompetencje naszych absolwentów
– dodała dr hab. Małgorzata Wrzesień, prof. UŁ.
Uczestnicy briefingu prasowego (od lewej): dr hab. Małgorzata Wrzesień, prof. UŁ, prorektorka UŁ ds. Kształcenia, mgr Marzena Bednarek-Kokosza, dr hab. Przemysław Płociński, prof. UŁ (WBiOŚ), prof. dr hab. Sylwia Rodziewicz-Motowidło (UG), dr Błażej Filanowski (WF)
Przełomowe strategie dla medycyny regeneracyjnej kości i chrząstki
Podczas kwietniowego śniadania prasowego UŁ mówiliśmy też o interdyscyplinarnych projektach Wydziału Biologii i Ochrony Środowisk UŁ.
Zespół „Biomateriały” w strukturze Katedry Immunologii i Biologii Infekcyjnej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego prowadzi zaawansowane prace nad innowacyjnymi biomateriałami, które mogą znaleźć zastosowanie w nowoczesnej medycynie regeneracyjnej. Współpracując z czołowymi ośrodkami naukowymi i przemysłowymi w Polsce i za granicą, badacze uczestniczą w realizacji projektów takich jak TEAM-NET OsteoRegNET, Techmatstarteg GlassPopPep czy mERA-NET Regenesis. W ramach tych inicjatyw powstały materiały wspierające odbudowę tkanki kostnej oraz wykazujące właściwości przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe i wspomagające regenerację komórkową.
O projekcie OsteoRegNET, finansowanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu TEAM-NET na śniadaniu prasowym opowiadał dr hab. Przemysław Płociński, prof. UŁ z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ:
Celem projektu było opracowanie kompozytów do regeneracji uszkodzonych tkanek, głównie kości płaskich, na przykład czaszki po uszkodzeniach mechanicznych, operacjach neurochirurgicznych czy też u pacjentów po przebytej chorobie nowotworowej. W ramach konsorcjum współpracowaliśmy z Politechniką Wrocławską, Politechniką Krakowską oraz Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych sieci Łukaszewicz.
Równolegle, w ramach projektu GlassPopPep, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Uniwersytet Łódzki współpracował z PWr, ICiMB Sieci Łukasiewicz oraz z Uniwersytetem Gdańskim, który wniósł unikalne doświadczenie w zakresie projektowania bioaktywnych peptydów.
Obecnie zespół „Biomateriały” uczestniczy w międzynarodowym projekcie, ufundowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, mERA-NET Regenesis, którego celem jest dalszy rozwój bioaktywnych materiałów do zastosowań klinicznych.
Nowa szansa w leczeniu ubytków kostnych czaszki
W ramach OsteoRegNET opracowano prototyp implantu dedykowanego do odbudowy ubytków kości czaszki, o którym więcej opowiedziała na śniadaniu prasowym UŁ prof. dr hab. Sylwia Rodziewicz-Motowidło, reprezentująca Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego:
Efektem tych wszystkich projektów są prototypy implantów kości. W przypadku wszystkich projektów podstawą są polimery. Czasami one na przykład muszą szybko zdegradować, uwolnić cząsteczki aktywne i dochodzi do odbudowy kości lub chrząstki. Czasami mamy takie kompozyty, które nie degradują i w zależności od potrzeby regeneracji kości twardej trzeba zastosować inne implanty. Dostosowujemy się z naszymi materiałami, czy to do kość płaskiej, czy do kości twardej czy do chrząstki. Dodajemy do naszych polimerów substancje aktywne w postaci np. peptydów, które mają działanie proregeneracyjne, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, a także hydroksyapatyt lubi bioszkło, które również stymulują kość do odbudowy.
Perspektywy komercjalizacji
Choć opracowane biomateriały znajdują się jeszcze na etapie badań przedklinicznych, już teraz wykazują potencjał translacyjny w kierunku zastosowań medycznych.
Projekty te są nowatorskie dlatego, że gdyby takie nie były, nie uzyskalibyśmy patentu europejskiego. Staramy się zawsze w naszych badaniach stosować rozwiązania nowoczesne i myślę, że największą nowością w naszych produktach jest to, że my stworzyliśmy kompozyty, składające się z różnych elementów. Do tej pory te implanty były tworzone głownie z jednego kompozytu, na przykład był to tytan czy polimer, natomiast w naszych rozwiązaniach staramy się włączyć przynajmniej 3 lub 4 składniki, Które będą działały na różnym etapie w różnym kierunku. Jedne polimery np. degradują szybko, inne powoli. Więc jesteśmy w stanie sterować działaniem takiego kompozytu w zależności od potrzeby tkanki.
– mówiła prof. dr hab. Sylwia Rodziewicz-Motowidło z Uniwersytetu Gdańskiego.
Nadzieję na przełamanie tych barier daje udział zespołu Uniwersytetu Łódzkiego w międzynarodowym projekcie Regenesis, w ramach którego biomateriały rozwijane są we współpracy z takimi partnerami, jak firma Polbionica. Jest ona liderem w obszarze biodruku i zaawansowanych technologii medycyny regeneracyjnej, znanym m.in. z opracowania bionicznej trzustki. To właśnie takie partnerstwa mogą realnie zwiększyć szanse na skuteczne wdrożenie wyników badań i przekształcenie ich w produkty dostępne dla pacjentów.
Od badań podstawowych poprzez certyfikację aż do wdrożenia klinicznego zajmują więcej niż 10 lat. Tego musimy być świadomi. Jesteśmy gdzieś w połowie drogi, powiedziałbym optymistycznie. Także jeszcze kilka lat przed nami, ale właśnie rodzą się kolejne pomysły, kolejne projekty i to finansowanie pozwoli te pomysły przekuwać dalej w kierunku wdrożenia
– dodał dr hab. Przemysław Płociński, prof. UŁ z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.
Działaniami zespołu „Biomateriały” kieruje dr Karolina Rudnicka, prof. UŁ, specjalistka w zakresie biomateriałów wspierających regenerację tkanek. Jako liderka grupy badawczej koordynuje interdyscyplinarne projekty, inicjuje współpracę z jednostkami naukowymi i przemysłowymi oraz tworzy nowe koncepcje badawcze wspólnie z zespołem Uniwersytetu Łódzkiego.
Badajmy i zmieniajmy razem miasto – konkurs Science Hub UŁ w edycji UNIC
Science Hub UŁ to platforma współpracy Uniwersytetu Łódzkiego, która łączy studentów, uczelnianych ekspertów i ekspertki oraz różnorodne organizacje, wspierając ich w realizacji innowacyjnych projektów badawczo-wdrożeniowych.
Będzie to możliwość stworzenia wspólnych projektów, ponieważ Science Hub to platforma współpracy między uniwersytetem a różnymi podmiotami zewnętrznymi celu realizacji badań wdrożeniowych o konkretnym charakterze, zmieniającym na przykład nasze miasto, nasz region. Dlatego, że zapraszamy do współpracy, organizacje, firmy, przedsiębiorstwa, instytucje z naszego regionu i z Łodzi
– mówił na śniadaniu prasowym dr Błażej Filanowski z Wydziału Filologicznego UŁ.
Wyłonione w konkursie zespoły otrzymają wsparcie w postaci moderacji procesu, szkoleń oraz pokrycia kosztów 3-dniowego pobytu w Łodzi członków i członkiń zespołu z zagranicznej uczelni należącej do sieci UNIC.
Konkurs polega na tym, że tworzy się zespół, w którym organizacja sygnalizuje pewnego rodzaju wyzwania. To może być wyzwanie związane z jakąś modernizacją, innowacją w firmie, a może to być na przykład wskazane przez instytucję miejską pewnego rodzaju potrzeba wykonania badań. Potencjał uniwersytetu, wszystkich wydziałów może zostać w tym momencie uruchomiony. Opiekun, opiekunka z ramienia Uniwersytetu Łódzkiego wraz z osobą studiującą rozpoczynają badania właśnie w takim ze szkole. Dodatkowo jest to edycja UNIC, ponieważ jesteśmy w sieci uniwersytetów zlokalizowanych w miastach poprzemysłowych, które mają szereg podobnych wyzwań rozwojowych
– dodał dr Błażej Filanowski.
W pierwszej edycji Science Hub UŁ z powodzeniem zrealizowano szereg różnorodnych działań z udziałem studentów reprezentujących nauki ścisłe, przyrodnicze i humanistyczne, o czym mówił dr Błażej Filanowski:
Pierwsza edycja zakończyła się sukcesem. Mamy zrealizowanych ponad 40 projektów. Teraz czekamy na 12 trochę bardziej skomplikowanych ze względu na międzynarodowy aspekt, ale jego realizacja może przynieść jeszcze ciekawsze efekty ze względu na tą międzynarodową perspektywę.
Projekt można zgłosić za pomocą formularza internetowego dostępnego na stronie Science Hub UŁ w zakładce Edycja UNIC. Termin zgłaszania projektów: 26.05.2025 r. – 31.05.2025 r.
Dołącz wymagane załączniki, m.in.: list intencyjny organizacji partnerskiej i deklaracje uczestników.
Szczegółowe informacje (w tym regulamin i załączniki) dostępne są na stronie Science Hub UŁ.
Dzieje się na UniLodz – spotkanie autorskie z dr Magdaleną Chułek, finalistką Nagrody Kotarbińskiego oraz Piknik Młodej Nauki „UniLodz Young Science Fest”
Na śniadaniu prasowym UŁ gościem specjalnym była dr Magdalena Chułek, finalistka Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbinskiego, która zapraszała na popołudniowe spotkanie – „Jak wytwarzany jest slums? Studium przypadku mieszkańców Kibery i Korogocho". Obecnie, do 9 maja br. trwa nabór prac do XI edycji konkursu.
Dr Magdalena Chułek (UW) z rzeczniczką prasową UŁ - Iwoną Ptaszek-Zielińską
Mówiliśmy też o Pikniku Młodej Nauki „UniLodz Young Science Fest”. Jubileusz 80-lecia UŁ świętujemy na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest Piknik Młodej Nauki „UniLodz Young Science Fest”, który odbędzie się 15 maja w godz. 11.00-16.00 w ogrodzie przy Pałacu Biedermanna przy ul. Franciszkańska 1/5. Jest to inicjatywa studencka, w ramach której swoje działania zaprezentują przede wszystkim studenckie koła naukowe UŁ, ale nie tylko. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Łodzi i regionu do odwiedzenia tego wydarzenia. W programie nie zabraknie warsztatów, pokazów i stanowisk promocyjnych kół naukowych. Piknik naukowy to swoboda, świętowanie, rekreacja, integracja, współtworzenie. Taka forma sprzyja promocji nauki – by nie była kojarzona tylko z konferencjami, trudnymi w odbiorze wystąpieniami.
Komentarze eksperckie – naukowcy UŁ w rozmowach z dziennikarzami
Na śniadaniu prasowym UŁ nigdy nie brakuje ekspertów, dzielących się swoją wiedzą z dziennikarzami – nie inaczej było na kwietniowym spotkaniu, na którym o kampanii wyborczej w Polsce, wyborach prezydenckich i sondażach mówiła dr Agata Włodarska-Frykowska (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ). O działania, decyzje Donalda Trumpa, politykę zagraniczną USA oraz o to, jaki wpływ na Polskę mogą mieć decyzje prezydenta USA dziennikarze mogli pytać dr Przemysława Piotra Damskiego (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ). Z kolei dr Dominik Skowroński (Wydział Zarządzania UŁ) mówił o (r)ewolucji narzędzi AI, a także o odbiorze treści AI przez młodych ludzi. W związku ze zbliżającą się majówką nie mogło zabraknąć ekspertki od rynku pracy i zdrowia publicznego – o tym, czy Polacy chcą i potrafią odpoczywać chętnie rozmawiała z dziennikarzami dr hab. Ewa Kusideł, prof. UŁ (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ). O ekologii akustycznej i hałasie mówiła przy okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem (25 kwietnia) dr Joanna Bachura-Wojtasik (Wydział Filologiczny UŁ), a dr Jakub Stępień (Wydział Prawa i Administracji UŁ) odpowiadał na pytania związane z konklawe, procesem wyboru papieża oraz przepisach prawa kanonicznego.
Spotkania z dziennikarzami – interesujące tematy
Idea śniadań prasowych zakłada regularne spotkania z dziennikarzami i przedstawianie im interesujących tematów z życia uczelni, w miejscu sprzyjającym rozmowom ze smacznym jedzeniem przy kawie. To także okazja do wymiany zdań i dzielenia się pomysłami, które często wynikają spontanicznie. Relacje z poprzednich spotkań i więcej informacji można znaleźć na stronie Śniadania prasowe Uniwersytetu Łódzkiego.
Fotorelacja ze śniadania prasowego UŁ
Materiał: Iwona Ptaszek-Zielińska, Daria Knera (Biuro Prasowe), fot. Maciej Andrzejewski (Centrum Komunikacji Marki)