Uniwersytet otwarty i zaangażowany. Śniadanie Prasowe UŁ

Uniwersytecka akcja Psia Kość, Nagroda im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego, spotkanie integracyjne w Bibliotece UŁ – to tematy, wokół których krążyły rozmowy podczas listopadowego śniadania prasowego Uniwersytetu Łódzkiego. Każde spotkanie stwarza przestrzeń do przybliżenia tego, co dzieje się na uczelni oraz dyskutowania o sprawach istotnych zarówno z punktu widzenia nauki, jak i społeczeństwa. Nie zabrakło komentarzy naszych ekspertów, którzy wypowiadali się w aktualnie najistotniejszych tematach, jak Black Friday, czy wyścig do prezydenckiego fotela w Polsce.

dr Paweł Kowalski
Beata Gamrowska
Honorata Pytloch-Ogieniewska
Tomasz Wolanowski
Iwona Ptaszek-Zielińska z Biura Prasowego UŁ i prorektor Krzysztof Pabis
dr hab. Krzysztof Pabis, prof. UŁ – prorektor ds. popularyzacji nauki i kształcenia
Albert Kurkowski
Bodzio. Akcja Psia Kość – potrzebna jest przede wszystkim karma, zwłaszcza ta specjalistyczna, także koce, poszewki i ręczniki
Akademicki Zespół Pieśni i Tańca UŁ Kujon
dr hab. Monika Wróbel

Podczas briefingu dr hab. Krzysztof Pabis, prof. UŁ, prorektor ds. popularyzacji nauki i kształcenia mówił o Uniwersytecie otwartym:

W pierwszej kolejności patrzymy na naukę – na nauki humanistyczne, ale także na nauki ścisłe. Dziś mówimy o Nagrodzie im. profesora Tadeusza Kotarbińskiego, która jest formą otworzenia się na najlepsze książki z całej Polski. Z drugiej strony patrzymy na oddziaływanie społeczne naszej uczelni. Angażujemy się w najróżniejsze inicjatywy, w tym pomoc zwierzętom i nasza akcja Psia Kość, na której nam bardzo zależy. Trzeci bardzo ważny aspekt to otwieranie się na naszych studentów na różne sposoby, w tym wypadku wydarzenie w bibliotece uniwersyteckiej BUŁ integruje. Także poprzez tworzenie przestrzeni do konstruktywnej dyskusji i również pisanie przez studentów artykułów popularnonaukowych, które będą niedługo prezentowane na naszej uczelni.

UŁ niezmiennie wspiera humanistykę. 10 lat Nagrody – gala i wystawa

Już 1 grudnia 2024 roku (17.00, Filharmonia Łódzka) odbędzie się jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w świecie nauki i humanistyki. Gala wręczenia Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego to nie tylko wyjątkowa okazja do uhonorowania najwybitniejszych twórców w dziedzinie humanistyki, ale także okazja do zjednoczenia społeczności miłośników nauki i kultury. Laureat nagrody otrzyma aż 70 tysięcy złotych od Uniwersytetu Łódzkiego na dalsze badania naukowe.

Mówimy o 10. jubileuszowej edycji konkursu. Na tę okazję Uniwersytet Łódzki przygotował program specjalny. Zacznie się on dla szerszej publiczności już w sobotę, 30 listopada. Zapraszamy łodzian na godzinę 17.30 do Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, przy ul. Matejki. Tam odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej 10-leciu Konkursu o Nagrodę imienia prof. Tadeusza Kotarbińskiego, która powstała po to, żeby przybliżyć sylwetkę patrona nagrody. Prezentujemy także ciekawostki, rzeczy związane z Nagrodą, które do tej pory nie ujrzały światła dziennego – wyróżniki, cytaty związane z książkami, które były nominowane do nagrody lub wygrywały. 

Honorata Pytloch-Ogieniewska z CKiPR zapraszała na weekend galowy.

Popołudniowe wydarzenie otworzy prelekcja Marii Nowakowskiej („Marii od detalu”) nt. architektury wobec humanizacji i zrównoważonego rozwoju, czy szerzej – sposobu zamieszkiwania świata przez ludzi. Dla publiczności wernisażu przygotowaliśmy zaproszenia na 10. galę wręczenia Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego (niedziela, 1 grudnia, godz. 17.00, Filharmonia Łódzka), podczas której wystąpi Renata Przemyk. 

Wystawa będzie czynna do 15 lutego w godzinach pracy Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, a wstęp jest wolny 

– dodała Honorata Pytloch-Ogieniewska.

Tomasz Wolanowski z ABB, przedstawiciel partnera strategicznego Nagrody, mówił:

Wspieramy Konkurs o Nagrodę imienia profesora Tadeusza Kotarbińskiego już 3 rok. Nawiązując do głównej myśli słów profesora Kotarbińskiego, ludzie technologii zmieniają rzeczywistość, a rolą humanistów jest opisanie tej rzeczywistości. Żyjemy w czasach, gdzie technologia zmienia życie każdego z nas i doszliśmy do wniosku, że powinniśmy się pojawić na pierwszy rzut oka w dość nieoczywistym miejscu jak Konkurs o Nagrodę na najlepszą książkę humanistyczną. Chcemy łączyć te dwa światy – humanistyczny i techniczny oraz dążymy, żeby te dwa środowiska ze sobą rozmawiały.

W gali można wziąć udział online na:

Więcej o Nagrodzie i nominowanych
Wernisaż wystawy 10 lat Nagrody Kotarbińskiego na UŁ. Wykład okolicznościowy Marii Nowakowskiej

Psia Kość! UŁ w listopadzie zbiera dary dla zwierząt

Podczas spotkania opowiedziliśmy, w jaki sposób uczelnia angażuje się w działania na rzecz schroniska i ochrony zwierząt. Społeczność Uniwersytetu Łódzkiego co roku w listopadzie łączy siły i wspiera podopiecznych Schroniska dla Zwierząt w Łodzi. To już 13. edycja naszej zbiórki. W zeszłym roku przekazaliśmy ponad 1100 kg karmy dla czworonogów. Przez cały listopad zbieramy dary dla psów i kotów. Potrzebna jest przede wszystkim karma, zwłaszcza ta specjalistyczna. Przynosić można także koce, poszewki i ręczniki.

Albert Kurkowski, dyrektor Schroniska dla zwierząt w Łodzi opowiedział o akcji i potrzebnym wsparciu:

Jestem z miejsca, w którym jest najwięcej miłości na metr kwadratowy w tym mieście. Bardzo cieszy, że mamy tam coraz mniej psów i kotów. Na dziś mamy 181 psów i 49 kotów. Bodzio, który jest z nami, jest już po dwóch sesjach zapoznawczych z nowymi opiekunami i w niedzielę trafi do swojego łóżka, pod swoją kołdrę i do swoich ludzi. Chcielibyśmy zapewnić zwierzakom jak najlepsze warunki. Uniwersytecka akcja Psia Kość bardzo nam w tym pomaga. Uniwersytet Łódzki fantastycznie od 13 lat wspiera nas zbierając karmę – do tej pory przekazał ponad 6 ton, więc jest czym się pochwalić i ta współpraca jest genialna, a co najważniejsze pomaga naszym zwierzakom.

W tej chwili zmieniło się bardzo dużo w naszym schronisku, jest ono bardziej otwarte. Wcześniej było 8 aktywnych wolontariuszy, a teraz mamy około 45 aktywnych. Psy wychodzą na spacery, bawią się, socjalizują. Zapraszamy do nas. Potrzebujemy kolejnych wolontariuszy, którzy chcieliby spędzić u nas czas w towarzystwie zwierząt i ludzi, którzy te zwierzaki kochają

– dopowiedział wolontariusz Robert.

Integracyjne spotkanie – BUŁ Integruje 

Łącznie 46 kół naukowych, grup badawczych oraz organizacji studenckich w jednym miejscu. Beata Gamrowska z Biblioteki UŁ zaprosiła na popołudniowe spotkanie integracyjne:

Motto wydarzenia to integracja, a dokładniej integracja wszystkich wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego. Koła naukowe zaprezentują się i będą opowiadać o swoich badaniach, o tym jak współpracują i jakie projekty razem realizują. Będzie to okazja do integracji, współpracy, ale także do dobrej zabawy. Po wystąpieniach kół zapewniamy rozrywkę, będzie można potańczyć, pouczyć się hip-hopu. Przede wszystkim pojawi się Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego Kujon.

Na śniadaniu prasowym UŁ przedstawiciele zespołu zaprezentowali się w krótkim występie, dając przedsmak późniejszych atrakcji.

Akademicki Zespół Pieśni i Tańca UŁ Kujon podczas śniadania prasowego

Głos ekspercki – naukowcy UŁ komentują 

Śniadanie prasowe na Uniwersytecie Łódzkim ponownie stanowiło doskonałą okazję do wymiany myśli, poglądów i doświadczeń. Wśród tematów eksperckich tym razem znalazły się: wpływ zjawisk kryzysowych na turystykę (dr Tomasz Napierała, Wydział Nauk Geograficznych UŁ; Black Friday i zakupowe okazje (dr Mariusz Woźniakowski, Wydział Zarządzania UŁ); dlaczego pomagamy? (dr hab. Monika Wróbel, Wydział Nauk o Wychowaniu UŁ); komentarz do aktualnej sytuacji politycznej, prezydentura w Polsce (dr Paweł Kowalski, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ).

dr Mariusz Woźniakowski podczas rozmowy z dziennikarzemdr Mariusz Woźniakowski o Black Friday

Spotkania z dziennikarzami – interesujące tematy

Idea śniadań prasowych zakłada regularne spotkania z dziennikarzami i przedstawianie im interesujących tematów z życia uczelni, w miejscu sprzyjającym rozmowom ze smacznym jedzeniem przy kawie. To także okazja do wymiany zdań i dzielenia się pomysłami, które często wynikają spontanicznie. Relacje z poprzednich spotkań i więcej informacji można znaleźć na stronie Śniadań Prasowych UŁ.

Fotorelacja z listopadowego śniadania prasowego UŁ

Materiał: Iwona Ptaszek-Zielińska, Biuro Prasowe UŁ, fot. Maciej Andrzejewski, Centrum Komunikacji i PR