Transmisja z gniazda bociana czarnego – projekt RDLP i WBIOŚ UŁ

Zapraszamy do śledzenia transmisji online z gniazda bociana czarnego. Realizowany od 2016 roku projekt ma odsłonić tajemnice życia tych leśnych ptaków-samotników. To przedsięwzięcie pionierskie w Polsce i jedno z niewielu tego rodzaju w Europie.

Jest to wspólny projekt edukacyjny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Celem transmisji prowadzonej od marca/kwietnia do września, a więc od przylotu samca do wylotu młodych bocianów, jest edukacja z zakresu ochrony przyrody i pogłębianie świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa. Konsultantem naukowym projektu jest prof. Piotr Zieliński z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. 

Bocian czarny (Ciconia nigra) jest pod ochroną. Prowadzi skryty tryb życia. W Polsce żyje około 1600 par.

Gniazdo obserwowane jest online od roku 2020. Od samego początku gniazdo nieustannie zajmuje samiec Florentino (bez obrączki), natomiast samice zmieniają się między sezonami. Aktualnie matką czterech piskląt jest samica o imieniu Fermina 4, która została zaobrączkowana w roku 2018 na południe od Kielc w województwie świętokrzyskim.

Więcej na temat projektu RDLP i WBIOS UŁ, a także o muralu promującym wiedzę o bocianie czarnym