Międzynarodowe warsztaty pracy socjalnej na EkSocu

W dniach 18-22 marca na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym odbyły się kolejne międzynarodowe warsztaty pracy socjalnej "International Social Work Workshops". Nasz Wydział odwiedziły osoby studiujące i wykładające pracę socjalną z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Spotkania realizowane są w ramach współpracy w obszarze kształcenia do pracy socjalnej pomiędzy UŁ, Ostfalia Hochschule für angewandte Wissenschaften i John Moores University w Liverpoolu.

Studenci i wykładowcy wspólnie odkrywali historię industrialnej Łodzi, a spacerując po Księżym Młynie dyskutowali o społecznych nierównościach, prawach socjalnych i przemianach państwa opiekuńczego. Wizyta w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana i Park Ocalałych zainspirowała grupę, aby wspólne stworzyć seminarium na temat uprzedzeń, stereotypów i (nie)tolerancji.

Zagraniczni goście i gościnie mieli również wspaniałą okazję do wzięcia udziału w wydarzeniach Tygodnia Pracy Socjalnej, organizowanego przez Studenckie Koło Naukowe Social Force: uczestniczyli w panelu eksperckim na temat pracy socjalnej i jej superwizji w Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii; wraz z polskimi student(k)ami oglądali film Kena Loacha „Sorry we missed you” i dyskutowali na temat nierówności na rynku pracy i o prawach pracowniczych; wypożyczyli też „Żywe Książki” w Żywej Bibliotece.

Poprzednie International Social Work Workshops z udziałem studentek/ów z Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii odbyły się w Łodzi w marcu 2023 r. i w Wolfenbüttel we wrześniu 2022 r.

Koordynatorką międzynarodowej współpracy w obszarze kształcenia do pracy socjalnej pomiędzy UŁ, Ostfalia Hochschule für angewandte Wissenschaften i John Moores University w Liverpoolu jest dr Paulina Bunio-Mroczek z Katedry Socjologii Stosowanej i Pracy Socjalnej.